niedziela, 5 maja 2024 r.
Imieniny: Ireny, Waldemara

Gimnazjum Nr 2 w Zawierciu nosi imię Stanisława Szymańskiego

Strona główna » Z życia szkoły » Rok szkolny 2003/2004 » Gimnazjum Nr 2 w Zawierciu nosi imię Stanisława Szymańskiego

Dnia 15. czerwca 2004 roku odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 2 w Zawierciu imienia Stanisława Szymańskiego. Tym samym staliśmy się pierwszą szkołą gimnazjalną w Zawierciu, która posiada patrona.
        Część oficjalną poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem św. A p . Piotra i Pawła, w czasie której poświęcony został sztandar szkoły. "Sztandar to chorągiew o szczególnym znaczeniu. Oznacza godność, patriotyzm, integrację ludzi pod nim pracujących i maszerujących . Mamy nadzieję, że ten sztandar pozwoli złączyć społeczność naszej szkoły. Będzie powodem do dumy i szerzenia wartości, jakie ze sobą niesie"- te słowa usłyszeli zgromadzeni na uroczystości w Gimnazjum nr 2 w Zawierciu. Postać patrona przybliżyła mgr Dorota Pytlik- nauczyciel historii. Przypomniane zostały zasługi Stanisława Szymańskiego jako dyrektora generalnego TAZ, zasłużonego działacza oświatowo- kulturalnego, społecznika i patrioty. Podkreślono, iż Stanisław Szymański miał swój udział w tworzeniu historii naszej szkoły. Dnia 12. grudnia 1907 roku wystąpił z patriotycznym przemówieniem w czasie uroczystości oddania do użytku szkoły wybudowanej przez TAZ, w której obecnie mieści się Gimnazjum nr 2. Uroczystego nadania imienia szkole dokonał Prezydent Miasta Zawiercie mgr Ryszard Mach. Następnie akt nadania Gimnazjum nr 2 imienia Stanisława Szymańskiego przekazany został na ręce dyrektora mgr Grzegorza Florczyka. Kolejny punkt uroczystości stanowiło odsłonięcie portretu patrona. Następnie przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar szkoły na ręce dyrektora Gimnazjum nr 2, który dokonał jego uroczystej prezentacji. Ostatecznie sztandar otrzymali uczniowie powołani w poczcie sztandarowym. Po zakończeniu uroczystości goście obejrzeli wystawę poświęconą sylwetce Stanisława Szymańskiego oraz historii budynku Gimnazjum nr 2.